CO WŁOŻYĆ DO TORNISTRA? (2)

Już w sierpniu każdy market kusi kolorowymi przyborami do szkoły.  Podpowiemy, jak wybrać te najbardziej przydatne.

Trzymajmy się kilku sprawdzonych zasad:

– na zakupy koniecznie zabierzmy dziecko, niech poczuje, że już niedługo będzie uczniem, pozwólmy mu współdecydować

– warto wytłumaczyć dziecku przed zakupami, że najważniejszy jest produkt, a nie opakowanie. Tornister z ulubionym bohaterem z kreskówek jest piękny, ale ciężki i trudno się go zapina. Lepiej poszukać taki, który będzie „przydatny i łatwy w obsłudze”. Kredki i tak wyjmiemy z pudełka do piórnika, więc obrazek na pudełku nie ma znaczenia.

– kupując rzeczy zachowajmy rozsądek i umiar. Pierwszoklasista nie będzie potrzebował  notesów, pisaków, długopisów… Nie warto kierować się tylko ceną. Zawsze sprawdzajmy, co kupujemy!

 

 1. tornister lub plecak – wytrzymały, lekki, najlepiej dwukomorowy, żeby śniadanie nie było razem z książkami. Na tyle duży, żeby zmieścił się worek ze strojem na w-f. Sprawdzamy w sklepie, czy dziecko samo radzi sobie z jego zakładaniem i zapinaniem. Jeżeli na kółkach to muszą być one duże i solidnie wykonane. Gdy tornister „skacze po schodach”, często gubi koła.

2. śniadaniówka  – pudełko na kanapkę, bidon musi być zakręcany!

3. piórnik – sprawdzają się dwie saszetki – jedna na kredki, druga na resztę przyborów lub – tradycyjny na zamek, jednokomorowy (gruby zajmuje dużo miejsca w plecaku, rozkładany na 4- nie mieści się na ławce)

4. zeszyty: w 3 linie ( z wyróżnionymi czerwonymi liniami) oraz w kratkę  – 16 kartkowe, po 3 sztuki

5. ołówki tradycyjne bez gumki – HB-2B, nie automatyczne; miękka gumka do mazania, temperówka

6. klej w sztyfcie – średni, klej w tubie MAGIC

7. kredki świecowe –  najlepiej BAMBINO

8. kredki ołówkowe –  miękkie, żeby nie drapały papieru, zostawiały wyraźną linię, sprawdzonych, polskich marek

9. miękka plastelina, farby plakatowe 10-12 kolorów, zestaw pędzli 

10.  nożyczki – długości około 16cm, z ostrym czubkiem, zaokrąglone nadają się do przedszkola.

11. blok rysunkowy i techniczny: biały i kolorowy (sprawdzić, czy w technicznym kartki są sztywne), teczka papierowa na gumkę

12. papier kolorowy – wycinanki – format A4

Niektóre przybory powinniśmy kupić podwójnie,  np. ołówek, nożyczki i klej, po to, by jedna para była zawsze w tornistrze, a druga w domu na biurku. Unikniemy zapominania rzeczy, które potrzebne są niemal na każdej lekcji.

13. strój gimnastyczny: koszulka w jasnym kolorze z krótkim rękawem, spodenki lub getry, półtrampki lub tenisówki ( podeszwa nie może być śliska, nie nadają się papcie takie jak do przedszkola, jeśli dziecko ma problem z wiązaniem sznurowadeł, kupujemy na rzepy), worek na strój gimnastyczny

14. obuwie zmienne do szkoły ( z podeszwą, która nie zostawia czarnych śladów, jesienią można nosić sandałki, a zimą adidasy)

Warto kupić różne przybory na plastykę np.: bibuła marszczona – krepa i bibuła przejrzysta (lepsza ta składana w kostkę zamiast w rulon), filc, długopisy i kleje brokatowe. Markety oferują całe zestawy kreatywne w dobrej cenie. Zbieramy: 2-3 rolki po papierze toaletowym,  pudełeczka po syropie, kubeczki po jogurcie, drewniane patyczki do lodów i do szaszłyków.

Wszystkie większe przybory i buty powinny być podpisane.

Podręczniki dzieci otrzymają w szkole, dopiero wówczas kupimy okładki.